Těhotenství - porodní plán
Milé ženy, maminky,
jak jsem se v předchozích informacích zmiňovala, je podle mě důležité mít porodní plán (porodní přání), což je seznam úkonů, které u svého porodu chcete, nebo naopak nechcete. Dáváte tak najevo porodnici, jaké jsou vaše individuální potřeby a zdravotníci by tyto vaše potřeby neměli přehlížet.
Také jsem se zmiňovala o tom, že je dobré mít přehled o porodnicích, navštívit je, komunikovat s personálem a to vám naznačí atmosféru, v jaké porod probíhá a ochotu vycházet ženám vstříc (nejen co se týče porodních přání).
Porodní plán má také tu výhodu, že si dopředu, v klidu uvědomíte, co je pro vás důležité. A v porodnici poté může partner, dula či porodní asistentka dbát na to, aby nebyl porušován a vaše přání byla respektována.
Na začátku porodního přání je dobré uvést své jméno, případně můžete doplnit i další údaje, o kterých pak nebudete muset přemýšlet při příjmu do porodnice (já třeba měla silné kontrakce a vyplňování čehokoli pro mě bylo značně vyrušující a nemohla jsem se ani pořádně soustředit, navíc takové dotazování může porod zpomalit, více o tom mluvím v tomto článku). Údaje, které můžete předem sepsat, jsou například: odhadovaný termín porodu (pozor: opět předesílám, že datum v těhotenské průkazce není celý termín porodu, ten trvá 5 týdnů), jména rodičů, rodná čísla, adresa, zdravotní pojišťovna, gynekolog, případně pokud máte nějaké zdravotní problémy, léky, alergie či speciální dietu.
Porodní plán je dobré napsat co nejstručnější, nejlépe v bodech, protože se v něm budou zdravotníci během porodu lépe orientovat. Můžete ho rozdělit na dvě části - dobu porodu a po porodu (s miminkem). V průvodci k hladkému porodu porodnímu plánu dále podrobně věnuji celou jednu kapitolu (co je dobré v něm mít a proč, jaké jsou různé varianty i vzor porodního přání, který si jen upravíte a doplníte).
Můžete do porodního plánu dát informaci, přání, jakou péči potřebujete, abyste se cítila bezpečně a že byste ráda konzultovala všechny zásahy během porodu. Některé body, nad kterými je dobré se zamyslet (co je pro vás důležité, případně nepřípustné) zmíním stručně i zde:
- doprovod k porodu, případně přítomnost dalších osob u porodu (např. mediků),
- vyvolání porodu, klystýr, holení, omezování jídla a pití, pohyb během porodu,
- sledování plodu monitorem,
- úlevové prostředky (kromě léků),
- zákroky jako protržení vaku blan, nástřih hráze, urychlení porodu,
- poloha pro vypuzení dítěte, dotepání pupečníku, porod placenty,
- péče o miminko hned po narození a kontakt s matkou, pupečník (odstranění zbytků či samovolné odpadnutí),
- kojení, dokrmování a další úkony prováděné na miminku,
- možnosti ambulantního porodu, pobyt partnera na oddělení.
Nezapomeňte zdůraznit, co vyžadujete, co naopak odmítáte, co je pro vás důležité, případně u čeho vyžadujete konzultaci. Buďte stručné, ale vstřícné, milé, neútočné. Nemusíte zmiňovat všechny body, pokud pro vás některé nejsou podstatné, i když na druhou stranu díky větší konkrétnosti můžete předejít případným nedorozuměním. Pokud máte nějaké předešlé negativní zkušenosti (z nemocnice, životní), můžete uvést i je (například, že potřebujete citlivý přístup, protože...).
Na cvičení ke mě chodila maminka, které měla \"trauma\" z nemocničního prostředí, protože v nemocnicích v dětství strávila (bez rodičů, bez pocitu bezpečí) dost času, proto to také uvedla do porodního přání a vybírala porodnici, kde se k ní budou citlivě chovat. Vy a vaše zkušenosti jsou jedinečné, nebojte se napsat konkrétní potřeby, díky kterým se v dané porodnici budete cítit v bezpečí.
Porodní přání je pro zdravotníky závazný dokument. Ale ne vždy je do písmene dodržen, je třeba vycházet z konkrétní situace, a není dobré se k němu upínat, abyste pak nebyly zklamané. Buďte otevřené a s důvěrou přijímejte vše, co přichází. Vnímejte své pocity a instinkty a řiďte se jimi, povedou vás správně.
Zdroje:
Příručka WHO – Péče v průběhu normálního porodu, Praha: MZČR 2002
Příručka: Cesty ke spokojenému porodu, vydalo H.A.M, 2016
Porod bez násilí (Leboyer, Frédérick), Praha: Stratos 1995
Znovuzrozený porod (Odent, Michel), Praha: Argo 1995
Vlastní porodní plán