Má cesta...

Mou dlouholetou vášní je pohyb, tanec a kreativita - skrze ně pomáhám ženám napojit se na svou podstatu, intuici a upevnit důvěru ve své tělo. 

Mateřství mi otevřelo srdce i temné hlubiny a cítím, že mým posláním je provázet ženy na cestě těhotenstvím, v šestinedělí i dále v mateřství. Podporuji je, aby nemusely tápat a mohly být plně samy sebou, spokojené, ve své síle a jedinečnosti, a mohly vědomě tvořit svůj život.

Jsem.

Jsem máma, partnerka, malířka, herečka. A mnoho dalšího. Jsem multipotenciální, kreativní, zodpovědná a naučila jsem se dělat to, co mě baví a naplňuje. A doufám, že to bude bavit i vás 🙂

Jsem vděčná za to, čím vším jsem prošla, protože jsem se dostala až sem. Mám ráda svou introverzi, jinakost, chaos a zároveň řád. Naučila jsem se mít ráda své tělo i „nemoc“, která je mým hnacím motorem. Přijala jsem se taková, jaká jsem a nebičuji se za „nedokonalost“. Dělám chyby, ze kterých se učím a posouvám dál.

Díky tanci jsem našla "vášeň" a "divokost" a baví mě je zkoumat. Díky malbě a tvoření se můžu nořit do nitra sebe sama a užívat si objevování všemožných zákoutí svého „já“. Atopický ekzém, který mám od dětství, mě vždy vedl k zodpovědné a uvědomělé cestě a naučil mě, že je v pořádku být jiná.  

Velkým milníkem na cestě byl porod mé dcery. Ani ve snu mě nenapadlo, jak hodně mi těhotenství a hlavně porod změní život.

Padla jsem na dno...

Z údajně nejkrásnějšího období ženy se stala noční můra. Myslela jsem, že prvního půl roku nepřežiju. Přežila. 

Během těhotenství jsem věděla, že chci co nejvíce přirozený porod. Téměř intuitivně jsem si sestavila porodní plán (a dodnes si za to děkuji :-). Co nastane po porodu, jsem neřešila, to už bude „po“ a měla jsem to v neznámu a mlze zabarvené do růžova.

  • Po dvou týdnech zalitých sluncem mé tělo i duši naprosto nečekaně rozložily poporodní deprese. Měla jsem pocit, že se celá má osobnost rozpadla na tisíce kousíčků a otevřely se mi brány do hlubokého temného nevědomí. Nedokázala jsem se dostat do těla a být tady a teď. Nedokázala jsem se napojit na svou vnitřní podstavu, a tudíž jsem ani nemohla vycítit potřeby svého miminka. Ne vždy, ale v silných vlnách tyto pocity přicházely a paralyzovaly mě. Měla jsem pocit, že jsem nejhorší matka na světě.

Často a hodně jsme plakaly. Já potřebovala vyplavit veškeré napětí, vyčerpání, nesoulad, bolest, nepochopení. A dcera plakala ve dne v noci, trpěla silnými kolikami a zároveň jakoby mě chtěla přivolat zpátky: „Mami, jsem tady, spolu to zvládneme.” A opravdu, ve chvílích, kdy jsem byla napojená, jsem cítila, že vím, co mám dělat.

Vstaň a jdi dál

Z mého šestinedělí se stalo půlročí. Věděla jsem, že potřebuju pomoc. Začala jsem sledovat různé online kurzy a podporující weby a odpočívat, kdykoli to šlo. Pochopila jsem ještě víc, jak je důležité poslouchat a vnímat své tělo, nejít sama proti sobě, že mít se na prvním místě není "hřích" a hlavně že jsem nejlepší máma pro své dítě.

Nakonec se mi podařilo vykročit z bludného kruhu a pomaličku skládat dohromady velké puzzle s názvem “já”. Důvěra v sebe sama, ve své pocity i roli matky postupně rostla.

  • Pomáhala mi malba, ke které jsem se postupně vracela. Začala jsem objevovat a skládat další dílky své osobnosti. Využila jsem zkušenosti z předešlých stavů a ponořila se do mateřského prožitku a tvořila.

  • Největší změnu přinesl dvouletý lektorský kurz „Aktivní příprava na mateřství a rodičovství” (zaměřený na práci s těhotnými, ženami po porodu a jejich podporu, se specializací na tanec, cvičení na míčích, harmonizační jógovou sestavu a práci s dětmi). Nastoupila jsem na inspirující cestu vědění a zároveň začala další sonda do hloubek mého nitra. Pomalu jsem odkrývala a chápala příčiny předešlých stavů. Stávala jsem se pevnější sama v sobě, ve svém těle, síle i ženské energii.

  • Další sonda do nitra mé duše přišla jako dojezd všeho, čím jsem prošla. Z hlubokého vyčerpání (dcera navíc téměř dva roky nespala a já s ní) se vrátila nemoc – atopický ekzém a zaútočila v nevídané míře. Měla jsem postižených devadesát pět procent těla. 

Probíhající kurz šel do hloubky i díky němu jsem v souvislosti s nemocí spoustu věcí pochopila. Upevnila jsem své hranice a vědoměji se postavila sama za sebe, za své potřeby a intuici. Naučila jsem se vnímat dar, který mi nemoc přinesla, překračovat zažité vzory a vědomě pracovat s tělem a emocemi. 

Po čtyřech letech odbourávání příčin nemoci, intenzivního osobního rozvoje, práce s tělem i „duší“, začal ekzém v létě ustupovat. Byla jsem tak vděčná, že to ani nedokážu popsat. Po tak dlouhé době, kdy jsem nevěděla, zda s rozervaným tělem nebudu muset žít do konce života. Připadala jsem si znovuzrozená.

Od malička jsem byla kreativní a tvořivá, sportovala jsem a tančila (prošla jsem od historického tance, přes tae-bo, pole dance, až po step), pohyb byl – a je – mou formou meditace, uvolnění napětí a spojení se sama se sebou. Také jsem vždy měla potřebu “bojovat za práva a lepší svět”.

Když se objevila možnost pracovat se ženami a skrze pohyb a kreativitu jim předávat své zkušenosti a podpořit je na jejich cestě, neváhala jsem. Nenapadlo mě, že budu jednou v situaci, kdy řeknu: „Miluji svou práci“.

Jsem tu pro vás!

V současné době vedu kurzy naživo pro těhotné a maminky po porodu a mám potřebu podporovat ženy na jejich cestě těhotenstvím, v šestinedělí i dále v mateřství. Zajímám se o zodpovědný přístup k životu v různých oblastech a ráda inspiruji ženy kolem sebe.

Baví mě s nimi tančit a cvičit a vést je k vědomému přístupu k životu, k důvěře v sebe sama, své tělo a intuici. Cítím, že mohu ženám ukázat cestu, kterou už jsem prošlapala a dát jim potřebné informace k tomu, aby jejich cesta těhotenstvím a mateřstvím byla naplňující, vědomá, osvobozující a radostná. 

Ráda bych prostřednictvím svých online programů podpořila co nejvíce žen.