Zavařovací sezóna je v plném proudu, příroda nám ukazuje a dává své dary a my je můžeme využít. Stačí se jen dívat. Jsou všude kolem nás.
U nás například kousek od jedné babičky jsou mirabelky, na podzim švestky a šípky. Kousek od chaty druhé babičky jsou sladké mirabelky, v lese borůvky a další lesní plody. Podél cyklostezky jsme s dcerou objevily třešně. Vloni jsem dostala meruňky, které už teta nebyla schopná zpracovat.
Také existují různé swapy, kde můžete měnit věci za přebytky ze zahrádky nebo si za drobný peníz koupit přebytky od zahrádkářů. Stačí, když dáte do vyhledavače „přebytky ze zahrádky“ a vyjede vám spousta odkazů. Stejně tak můžete využít skupiny na Facebooku „přebytky ze zahrady“ či „swap“, kde si podle svého města či kraje můžete najít svého „dodavatele“. Možností je spousta a důležité je mít otevřené oči a koukat se kolem.
No a na chatě u obou babiček máme k dispozici angrešt a rybíz. A těm se dnes chci věnovat. Z poslední návštěvy jsem si přivezla již zralý angrešt a chci se s vámi podělit o recept na marmeládu. A jako bonus vám chci ukázat jednoduchou „ňamku“, kterou vymyslela a připravila dcera (toho času sedm let) a budou ji určitě milovat i vaše děti.
Zavařování se věnuji už dlouho a je to moje vášeň. Baví mě zpracovávat ovoce bez cukru a chemie, aby tělo dostávalo to nejlepší a abychom měli sladké lahodné mlsání po celý rok a zásoby na zimu. Ráda zkouším a vymýšlím nové kombinace bylinek a koření. A baví mě zavařeniny jak vyrábět, tak jíst i rozdávat.
A také mě na zavařování baví celá „akce“. Sběr ovoce, jeho čištění i zpracování, které mě vždy krásně uzemní a je mi meditací v pohybu. Při této činnosti prostě jsem v přítomnosti a vyčistím si hlavu. Doufám, že si výrobu marmelády užijete i vy a následně i její mlsání.
Na výrobu zavařeniny potřebujete:
Očištěný angrešt (bez stopek a bubáků) dejte do hrnce. Přidejte citronovou kůru, ocet, meduňku a kakao. Angrešty jsou kyselejší, takže je dobré je přisladit. Na začátek tedy přidejte hrnek hrozinek. Zavařenina je krásně sladko-kyselá, s příchutí kakaa.
Pokud upřednostňujete zavařování úplně bez slazení a chcete přirozenou chuť ovoce, nepřislazujte vůbec. Do směsi přidejte špetku soli, aby zvýraznila chuť ovoce. Případně pak můžete zavařeninu přisladit až ve chvíli použití vaším oblíbeným sladidlem.
Směs vařte asi hodinu a půl na nízkou teplotu. Pravidelně míchejte či kontrolujte.
Hotovou směs rozmixujte a ochutnejte. Pokud se vám bude zdát kyselá, přidejte ještě trochu medu a nechte ho rozpustit a spojit se směsí.
Pokud vám v zavařenině nevadí drobné pecičky, můžete začít plnit do čistých vyvařených sklenic. Pokud ale chcete mít marmeládu úplně hladkou, čistou, bez ničeho, je třeba směs ještě propasírovat.
Zavařeninu není třeba zahušťovat.
Utáhněte víčka a v případě potřeby zasterilujte a dejte chladnout dnem vzhůru. A pak už jen mlsejte a radujte se ze svých lahodných výtvorů.
Tato dobrota je velmi jednoduchá a budete ji mít hotovou za pár minut. Od té doby, co nám ji dcera udělala, ji nadšeně připravuje znovu a znovu, protože jsme z ní byli nadšení.
Na její výrobu potřebujete:
Výroba je už asi jasná: banán nakrájíte na kolečka, dáte na ně trochu jogurtu a ozdobíte rybízem. Banán je ovoce, které ochlazuje a rybíz přidá příjemnou kyselost, takže se vám takhle svačinka bude hodit během letních dnů.
Dobrou chuť!
Pak koukněte na průvodce Zavařujte jednoduše, kde se vše a mnohem více dozvíte. Prozkoumat ho můžete tady.