Angreštová marmeláda s kakaem, bez cukru a dalších přísad

Zavařovací sezóna je v plném proudu, příroda nám ukazuje a dává své dary a my je můžeme využít. Stačí se jen dívat. Jsou všude kolem nás.

U nás například kousek od jedné babičky jsou mirabelky, na podzim švestky a šípky. Kousek od chaty druhé babičky jsou sladké mirabelky, v lese borůvky a další lesní plody. Podél cyklostezky jsme s dcerou objevily třešně. Vloni jsem dostala meruňky, které už teta nebyla schopná zpracovat.

Také existují různé swapy, kde můžete měnit věci za přebytky ze zahrádky nebo si za drobný peníz koupit přebytky od zahrádkářů. Stačí, když dáte do vyhledavače „přebytky ze zahrádky“ a vyjede vám spousta odkazů. Stejně tak můžete využít skupiny na Facebooku „přebytky ze zahrady“ či „swap“, kde si podle svého města či kraje můžete najít svého „dodavatele“. Možností je spousta a důležité je mít otevřené oči a koukat se kolem.

No a na chatě u obou babiček máme k dispozici angrešt a rybíz. A těm se dnes chci věnovat. Z poslední návštěvy jsem si přivezla již zralý angrešt a chci se s vámi podělit o recept na marmeládu. A jako bonus vám chci ukázat jednoduchou „ňamku“, kterou vymyslela a připravila dcera (toho času sedm let) a budou ji určitě milovat i vaše děti.

Zavařování se věnuji už dlouho a je to moje vášeň. Baví mě zpracovávat ovoce bez cukru a chemie, aby tělo dostávalo to nejlepší a abychom měli sladké lahodné mlsání po celý rok a zásoby na zimu. Ráda zkouším a vymýšlím nové kombinace bylinek a koření. A baví mě zavařeniny jak vyrábět, tak jíst i rozdávat.

A také mě na zavařování baví celá „akce“. Sběr ovoce, jeho čištění i zpracování, které mě vždy krásně uzemní a je mi meditací v pohybu. Při této činnosti prostě jsem v přítomnosti a vyčistím si hlavu. Doufám, že si výrobu marmelády užijete i vy a následně i její mlsání.

Angreštová marmeláda

Na výrobu zavařeniny potřebujete:

 • angrešt (cca 1 kg)
 • 1 hrnek hrozinek
 • kůra z půlky bio citronu
 • 2 lžíce octa
 • 3 stonky meduňky
 • 3 lžíce kakaa

Očištěný angrešt (bez stopek a bubáků) dejte do hrnce. Přidejte citronovou kůru, ocet, meduňku a kakao. Angrešty jsou kyselejší, takže je dobré je přisladit. Na začátek tedy přidejte hrnek hrozinek. Zavařenina je krásně sladko-kyselá, s příchutí kakaa.

Pokud upřednostňujete zavařování úplně bez slazení a chcete přirozenou chuť ovoce, nepřislazujte vůbec. Do směsi přidejte špetku soli, aby zvýraznila chuť ovoce. Případně pak můžete zavařeninu přisladit až ve chvíli použití vaším oblíbeným sladidlem.

Směs vařte asi hodinu a půl na nízkou teplotu. Pravidelně míchejte či kontrolujte.

Hotovou směs rozmixujte a ochutnejte. Pokud se vám bude zdát kyselá, přidejte ještě trochu medu a nechte ho rozpustit a spojit se směsí.

Pokud vám v zavařenině nevadí drobné pecičky, můžete začít plnit do čistých vyvařených sklenic. Pokud ale chcete mít marmeládu úplně hladkou, čistou, bez ničeho, je třeba směs ještě propasírovat.

Zavařeninu není třeba zahušťovat.

Utáhněte víčka a v případě potřeby zasterilujte a dejte chladnout dnem vzhůru. A pak už jen mlsejte a radujte se ze svých lahodných výtvorů.

Rybízová ňamka od dcery

Tato dobrota je velmi jednoduchá a budete ji mít hotovou za pár minut. Od té doby, co nám ji dcera udělala, ji nadšeně připravuje znovu a znovu, protože jsme z ní byli nadšení.

Na její výrobu potřebujete:

 • banán
 • rybíz
 • jogurt (tvaroh, Lipánek či vaše oblíbená alternativa)

Výroba je už asi jasná: banán nakrájíte na kolečka, dáte na ně trochu jogurtu a ozdobíte rybízem. Banán je ovoce, které ochlazuje a rybíz přidá příjemnou kyselost, takže se vám takhle svačinka bude hodit během letních dnů.

Dobrou chuť!

Chcete také zavařovat zdravě a hravě?

 • Chtěli byste také využít dary přírody, ale nechcete přeslazené tuhé umělotiny, které často dostanete v obchodech?
 • Chcete vědět, z čeho je vaše mlska vyrobená a mít dobrý pocit, že vašim dětem dáváte zdravé a chutné mlsání?
 • Rádi byste zavařovali bez cukru, ale nevíte úplně jak na to, aby zavařeniny vydržely?

Pak koukněte na průvodce Zavařujte jednoduše, kde se vše a mnohem více dozvíte. Prozkoumat ho můžete tady.

Kristýna Suchá
Podporuji ženy v těhotenství, šestinedělí i dále v mateřství, aby nemusely tápat a mohly být plně samy sebou, ve své síle a mohly vědomě tvořit svůj život. Více o mně najdete zde. E-booky zdarma: Těhotenství s pastelkami a Mandaly pro mámy. Průvodce: pro těhotné ženy Jsem těhotná a pro mámy s dětmi Zavařujte jednoduše a Šablona kalendáře.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.