Pečte a tvořte. Aneb zkušební perníčky.

Na podzim a na jaře dcera pravidelně dostává chuť na perníčky a chce je péct. A protože vánoční  svátky jsou ještě daleko, většinou mě ukecá a patláme „zkušební“ předvoj. Na jaře opět vyrábíme jarní vzory na Velikonoce nebo srdce z lásky. Dost si to užíváme, netlačí nás čas ani shon. Navíc tyhle špaldové poklady velmi rychle mizí a dají se jíst hned, takže opravdu nehrozí, že by dlouho vydržely.

A můžete je darovat vašim blízkým, návštěvám, paní učitelkám, u nás vždy slaví úspěch. Dcera je miluje a můžete je péct během celého roku. Taková pochoutka neomrzí.

Tvoření je skvělé

Ne nadarmo je heslo mého blogu: „Tvořím, tedy jsem“. Tuto činnost miluju už od malička a jsem moc ráda, že se mi ji podařilo přenést na dceru. Věnovat se jakýmkoli způsobem vědomé tvorbě doporučuji dospělým i dětem, a hlavně společně.

Je to aktivita, která nás dostává „do těla“, přestáváme při ní přemýšlet, čistíme si hlavu, vnímáme svůj vnitřní svět, podporujeme fantazii a mnoho dalšího. Opouštíme levou (racionální), mužskou hemisféru a napojujeme se na pravou (kreativní), ženskou. A navíc tyto aktivity krásně uzemňují a já je vnímám i jako jakousi formu meditace.

Ale zpět k perníčkům. Není třeba produkovat rovnou „umělecká díla“. I maličkosti lze dělat vědomě, vnímavě a být u nich v sobě, v přítomnosti. Užít si tu chvíli, kdy vám něco vzniká pod rukama. Z lásky, s vaší energií. Navíc máte na výběr ze spousty tvarů. Můžete vymýšlet i vlastní. A v neposlední řadě kreativně zdobit.

Takže perníčky

Jak jsem psala, jednou za čas nás to chytne. Nejdřív o nich mluvíme, hledáme vhodnou dobu, kdy na ně, také potřebujeme mít doma vše, co k tomu potřebujeme.  Až nakonec dospějeme do stádia, že máme náladu, čas i ingredience a jdeme vyrábět. V tu chvíli se uchýlím ke svému osvědčenému návodu. Oblíbenému receptu.

Pár let jsem hledala takový, se kterým bych byla spokojená. Různě jsem experimentovala, snažila se uválet těsto, které nedrželo při sobě, přemýšlela, co z něj vytvořím, když perníčky rozhodně ne. Všelijak jsem měnila, dokud jsem nedospěla do stavu spokojenosti. A už několik let – znova a znova – velebím tento recept. Je to kombinace tipu od kamarádky a mého zkoušení.

Často jsem trošku jak pejsek a kočička, nějak nerada vařím podle receptů a volím ingredience intuitivně. Mám ale pár takových, ke kterým se ráda vracím a zůstávám jim věrná. Tento mezi ně rozhodně patří.

Pokaždé se jak malá holka raduju, jak je těsto krásně vláčné, bez cukru, bez chemie, s vlastnoručně namletým kořením a je tam prostě jen to, co chci. A uvědomuju si, jak málo stačí ke štěstí a radosti.

Chcete taky recept?

No jasně! Proto to taky píšu, abych se s tímto skvělým receptem mohla podělit. Teda abyste nečekaly nějaký inovativní návod, recept je to v podstatě docela obyčejný, ale nepoužívám klasické mouky (buď špaldu, žito nebo bezlepkové), nepoužívám ani cukr a palmový tuk, občas nahrazuji i máslo a vychytat v těchto surovinách recept tak, aby výsledkem bylo vláčné těsto, ze kterého se krásně vykrajují různé tvary, určitou námahu stojí.

 

Tady je

  • 400 g hladké špaldové mouky (jemně mletá, ne celozrnná)
    Používám v bio kvalitě, občas přidám jablečnou vlákninu, kukuřičnou mouku hladkou, ale jen ¼ z celkového množství, aby těsto zůstalo vláčné a dalo se krásně vyválet.
  • 80 g másla
    Někdy kombinuji s kokosovým tukem, ghí.
  • 2 vejce
    Případně žloutek na potření.
  • 4 lžíce medu
    Nebo i víc, podle toho, jak chcete perníčky sladké či zda pak ještě plánujete něčím zdobit.
  • 1 lžičku jedlé sody
  • 2 lžičky perníkového koření
  • 1 lžička skořice
  • 1 lžička kakaa

Ještě než popíšu celkem klasický a nenáročný postup, pokud máte náladu a čas, namelte si koření. Není nad to si ho sama vyrobit. Ta vůně je úplně jiná, než když si ho koupíte v obchodě. A navíc si můžete přidat víc toho, co máte rády.

Perníkové koření

  • 5 g fenykl, nové koření, skořice, hřebíček, zázvor, muškátový oříšek
  • 10 g badyán, anýz
  • můžete přidat nastrouhanou kůru bio citronu, vanilkový lusk

Množství jsem dala pro představu, jinak ho většinou míchám od oka. Vše namelu v hmoždíři, pak přesiju a zbytky znovu namelu.

Postup

  • Odvážíme si mouku (takhle aktivita hodně baví děti a jsou schopny moukou krásně ozdobit celou kuchyň, to určitě znáte z vlastní zkušenosti).
  • Přidáme suché ingredience (sodu, kakao, koření).
  • Rozpustíme máslo a do něj dáme povolit med.
  • Do těsta rozklepneme vejce (děti baví zkoušet, jak se jim to povede a jak velkou sílu mají použít).
  • A přidáme máslo s medem a zpracujeme ve vláčnou hroudu.
  • Můžete ji dát odpočinout (u nás na to většinou ani moc není prostor a hned vykrajujeme). Případně si odpočiňte samy. Někdy takové pečení, i když je zábavné, i když děti „pomáhají“, může být vyčerpávající a je třeba myslet i na sebe. Dejte si klidně pauzu, kávu, nohy na stůl. Hlavně, aby to bavilo i vás.
  • Vyválíme packu na několik milimetrů až půl centimetru (podle toho, jak vysoké perníčky máte rády) a vykrajujeme. Obě činnosti jsou u dětí opět dost oblíbené.
  • Můžete potřít žloutkem pro větší lesk a ozdobit mandlí.
  • Pečeme na 180 stupňů 10 minut.
  • Po vychladnutí většinou zdobíme čokoládou či loupanými mandlemi, podle chuti a nálady.

Dcera to vydrží různě dlouho. Když ji to přestane bavit, většinou jen oznámí: „Mami, už ty.“ A běží si hrát.

Další mlsání

Chcete tip na další zdravé dobroty? Na kterých si s dětmi budete pochutnávat celý rok? Jednou je připravíte do zásoby a pak už jen mlsáte?

Chcete slazení, které vám nahradí klasický cukr a různé sirupy? Něco domácího, z našich surovin?

Vyrobte lahodné přesnídávky pro děti, po kterých se budou moci „utlouct“, marmelády, povidla a jiné zavařeniny, které můžete použít jako sladidlo do mnoha pokrmů i na samotné „sladkostní hody“ (jak s oblibou říká má dcera, když má chuť na sladké).  Inspiraci najdete zde.

Příjemné mlsání a tvoření a nezapomeňte, že jste skvělé.

Chcete být také součástí mého světa? Klikněte níže a budu vám posílat inspiraci.

Kristýna Suchá
Podporuji ženy v těhotenství, šestinedělí i dále v mateřství, aby nemusely tápat a mohly být plně samy sebou, ve své síle a mohly vědomě tvořit svůj život. Více o mně najdete zde. E-booky zdarma: Těhotenství s pastelkami a Mandaly pro mámy. Průvodce: pro těhotné ženy Jsem těhotná a pro mámy s dětmi Zavařujte jednoduše a Šablona kalendáře.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.