Co je vlastně přirozený porod? Jak vypadá a proč je tak důležitý?

Poslední dobou se velmi často mluví o přirozeném porodu, o tom, co při něm je a není v pořádku. I já, když jsem byla těhotná, chtěla zažít přirozený porod, ale neměla jsem úplně jasnou představu, co si pod tím představit. Prostě bez zásahů. To je podle mě přirozené.

Pojďme si tedy říct, jak vlastně takový přirozený porod vypadá.

Normální porod

Přirozený, tedy NORMÁLNÍ porod znamená, že žena rodí vlastní silou a ve svém vlastním tempu. Jedná se o fyziologický porod, do kterého se rutinně nezasahuje. Důležitá je také volba ženy, jak a kde chce přivést dítě na svět – tzn. žena si během celého porodu vybírá a volí polohy, které jí v tu chvíli vyhovují, může se volně pohybovat a zvolit si i místo, kde by své dítě chtěla přivést na svět.

Do průběhu normálního porodu by se tedy nemělo zasahovat (za předpokladu, že žena měla normální zdravé těhotenství), neměl by se urychlovat a ženě by neměly být podávány žádné podpůrné medikamenty.

Vše už je zařízeno tak dokonale, aby fungovalo, jak má. Aby žena díky vyplavovaným endorfinům (hormony štěstí) nevnímala porodní bolesti, aby se v každé fázi porodu vyplavovaly správné hormony, které následně ovlivňují fungování ženy, spouští laktaci, „zamilování se“ do miminka a mnoho dalšího. Díky nim je žena schopná se o dítě postarat a necítí se unavená.

Cítí-li žena potřebu utišit bolest, využívají se místo léků přirozené způsoby na zmírnění bolesti (teplá sprcha/koupel, masáže, změny polohy a volný pohyb, psychická podpora rodičky) nebo různé přírodní prostředky.

Po porodu je dítě položeno ženě na hruď, kontakt tělo-na tělo a maximálním způsobem podpořen bonding – tedy přiložení miminka co nejdříve po porodu na hruď matky (popřípadě na hruď otce) a podpora této vazby mezi mámou a miminkem a jeho první přisátí k prsu. I prvotní ošetření lze provést na těle matky a tam už by dítě mělo být ponecháno (nejlepší vyhřívané lůžko je mámina náruč). Prvních sedmdesát dva hodin po porodu, a ještě více prvních dvanáct hodin, by dítě mělo být co nejvíce v kontaktu s matkou, protože je to doba zásadní pro adaptaci (mámy i miminka) a správné nastartování všech procesů.

Zásahy do porodu

Pokud je do porodu (s normálním zdravým průběhem) zasahováno, je urychlován či ovlivňován vnějšími přípravky, žena se pak může cítit unavená, víc vnímá porodní a poporodní bolesti, nemusí se správně rozběhnout laktace, může docházet k pocitu odcizení a neschopnosti zamilovat se do miminka. Podle posledních výzkumů je například zjištěná souvislost mezi podáním umělého oxytocinu a poporodní depresí v prvním roce po porodu. Originální výzkum najdete zde.

Jakýkoli zásah do přirozeného – normálního – průběhu porodu (ať už nutností ženy zapojovat racionální složku, jakoukoli medikací, omezováním ženy v pohybu, nebo narušením jejího pocitu bezpečí) má za následek, že fyziologické procesy, které v tu chvíli přirozeně probíhají (vyplavování oxytocinu, otevírání se, vlny stahů atd.) a vedou celé tělo k porodu, přestanou fungovat tak, jak mají, a porod se může zastavit, protáhnout, zkomplikovat.

Potřeba bezpečí

Potřeba bezpečí je při porodu nesmírně důležitá, aby se žena mohla uvolnit a být v souladu se svým tělem. Je kontraproduktivní, když žena musí v průběhu rozjetého porodu zapojit racionální část mozku a řešit např. vyplňování dotazníků, odpovídat na všetečné dotazy lékařů či sester nebo se zpovídat z toho, proč zrovna tato poloha je ta, ve které se teď cítí nejlépe, nebo se dokonce s okolím dohadovat, zda v takové poloze může setrvat. To by mělo být naprosto přirozené a automatické.

Porod se odehrává v limbické části mozku, která je jednou z nejstarších, máme ji společnou se zvířaty (na rozdíl od té rozumové) a jsou v ní uložené základní formy chování a fungování ve světě. Takže i to, jak přivést miminko na svět (a tím zachovat existenci druhu).

Naše tělo ví, jak porodit.

Ve chvíli, kdy žena cítí ohrožení (funguje tak jakákoli z výše zmiňovaných situací, kdy je žena nucena zapojit racionální část mozku), se do jejího těla začne vyplavovat adrenalin, tělo už není uvolněné, ale stažené (porod se zpomalí či zastaví). A žena tak má možnost uniku před nepřítelem, predátorem (tak tomu bylo dříve, tak to příroda zařídila, aby žena mohla sebe i dítě zachránit). Dnes takové situace nehrozí, ale při jakémkoli vyrušení a nutnosti zapojit racionální složku tělo zafunguje stejně.

Potřeba bezpečí při porodu je také v přímé souvislosti s početím. Při porodu potřebuje žena stejné podmínky jako při milování. Tedy intimní prostředí: přítmí, tichá jemná hudba, nevyrušující šumy okolí. Každá žena může mít samozřejmě jiné potřeby, ale málokterá si asi otevře dokořán okna, rozsvítí všechna světla, pustí hlasitou hudbu a pozve si návštěvníky, aby ji přišli zkontrolovat, případně poradit, co dělat správně. Ve chvíli milování se každá žena nechá vést svým tělem, svými pocity a instinkty a nikomu to nepřijde divné. Proč by tomu tedy mělo být jinak u porodu?

Změna přichází od nás

Je skvělé, že v dnešní době se už podmínky mění a stále více žen má krásné zážitky z porodu. Vzpomínají na něj s láskou jako na silný transformační okamžik. Tak by to mělo být.

Je ale stále potřeba být ve střehu, převzít zodpovědnost za své tělo a porod, bránit si svá práva a zároveň se s důvěrou oddat hlubokým procesům, které vedou naše tělo. Není to jednoduchý „úkol“ a není to zde dne na den. Porod je ale nádherný iniciační zážitek a neměl by být v rukou nikoho jiného než samotné ženy, která si sama řekne, co potřebuje k tomu, aby se cítila v bezpečí a mohla se této zkušenosti naplno oddat.

Pokud i vy chcete být takovou ženou, rozhodovat o svém těle, být ve své síle a vydat se na cestu k přirozenému podporu, ráda budu vaší průvodkyní.

Mnoho dalších informací najdete v e-booku Jsem těhotná – jak podpořit krásný a hladký porod, komplexním průvodci ke krásnému porodu, který obsahuje mnoho bonusů. Předešlý text je ukázkou z této e-knihy, která se snaží co nejvíce ženy podpořit, aby i jejich porod byl posilující zážitek, na který mohou celý život s láskou vzpomínat. 

Ze svých zkušeností a praxe vám ukážu, co je důležité k tomu, aby žena prošla krásným těhotenstvím, podpořila důvěru ve své tělo a intuici a vědomě se připravila na hladký porod i následné šestinedělí. 

Protože na tom, jak rodíme a jak se rodíme, záleží.

Naladit na porod a podpořit klid, harmonii, důvěru v tělo i miminko můžete i pomocí omalovánek pro těhotné – vybarvováním mandal a obrázků s pozitivními afirmacemi. Ukážu vám, jak pomocí kresby pracovat s tím, co vás trápí, a jak se díky kreslení či vybarvování obrázků napojit na svou podstatu a podpořit krásný porod.

Mějte se krásně a užijte si těhotenství.

 

Zdroje:

KROLL-DESROSIERS, Aimee R., Benjamin C. NEPHEW, Jessica A. BABB, Yurima GUILARTE-WALKER, Tiffany A. MOORE SIMAS a Kristina M. DELIGIANNIDIS. Association of peripartum synthetic oxytocin administration and depressive and anxiety disorders within the first postpartum year. Depression and Anxiety [online]. 2017, 34(2), 137-146 [cit. 2018-09-06]. DOI: 10.1002/da.22599. ISSN 10914269. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28133901/

[MAGDA]. Souvislost peripartálního podání oxytocinu a depresivní a úzkostné poruchy v prvním roce po porodu. 27. 5. 2017. In: Normální porod = přirozený porod: kdo nic neví, musí všemu věřit [online]. [cit. 2018-09-05]. Dostupné z: http://www.prirozeny-porod.eu/souvislost-peripartalniho-podani-oxytocinu-a-depresivni-a-uzkostne-poruchy-v-prvnim-roce-po-porodu/

Kristýna Suchá
Podporuji ženy v těhotenství, šestinedělí i dále v mateřství, aby nemusely tápat a mohly být plně samy sebou, ve své síle a mohly vědomě tvořit svůj život. Více o mně najdete zde. E-booky zdarma: Těhotenství s pastelkami a Mandaly pro mámy. Průvodce: pro těhotné ženy Jsem těhotná a pro mámy s dětmi Zavařujte jednoduše a Šablona kalendáře.
Komentáře
  1. Anny napsal:

    V tomto článku mě převážně zaujala věta „Při porodu potřebuje žena stejné podmínky jako při milování.“ A na tom bychom měly všechny stavět! Děkuju za zpřístupnění tak hluboké pravdy, že se na ni tak často zapomíná…

    • Kristýna Suchá napsal:

      Děkuju, Aničko! Čím více žen si to uvědomí a dopřeje, tím spokojenějších bude miminek i maminek 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.