Celé léto a část podzimu žiju zavařováním a moc mě to baví. Vždy se u této aktivity uvolním, uzemním, zrelaxuju, vyčistím hlavu. Občas si někde létám a tahle aktivita (jako jakékoli tvoření rukama) mě krásně dostane do hmoty, zpátky na zem.
Navíc mám skvělý pocit z těch úžasných sklenic plných přírody, které máme připravené na zimu. A z té udržitelnosti: příroda nám totiž dává spoustu darů, které jsou výživné a my si je můžeme vzít. Nabízí nám to nejlepší, co tu pro nás je – místní, lokální, domácí. Plné látek, které potřebujeme.
Takže pokud se také občas potřebujete uzemnit, pročistit si myšlenky, meditovat v pohybu, celkově zpomalit, a navíc se radovat ze svých lahodných výtvorů, zkuste zavařování.
A nemusíte mít zahradu, abyste je objevily a zužitkovaly. Určitě ve svém okolí objevíte netušené poklady. My máme nedaleko, na území nikoho, krásný ořešák, kus od domu stojí mirabelka (z těch mám letos slušnou zásobu zavařenin) a švestka (kterou většinou ani nestihneme, protože se na ní vrhnou švestkofilové z okolí). A cestou k metru rostou krásné divoké šípkové růže.
A to nemluvím o travnatých plochách, kde se skrývají bylinky a další zelené poklady (třeba jitrocel, kopřivy a mnoho dalšího) či jakémkoli lese, kde na nás čekají lesní lahody, a v neposlední řadě i houby. Dívejte se kolem a užijte si všechny tyto dary. Jsou tu pro nás a jsou tím nejlepším, co můžeme mít.
Baví mě zkoušet kombinace, bylinky a hledat různé vychytávky. Letošní léto u nás frčely meruňky, mirabelky a teď je velká úroda šípku, podzimních jablek a dýní. Kdo mě trochu sleduje, ví, že zavařováním a dary přírody v tomto období žiju, protože vás tím krmím nejen na facebooku, ale i na instragramu.
A protože už mnoho let nepoužívám klasický cukr a po narození dcery jsem pro ni chtěla tyto dary uchovat v co nepřirozenější podobě a bez chemie, začala jsem zavařovat úplně bez něj i bez dalších přísad. Nejdřív jsem se bála, že se mi budou zavařeniny kazit, že to nepůjde. Zkoušela jsem, objevovala. A ono to jde.
Začaly se mi ozývat kamarádky a ženy, které chtěly také zavařovat zdravě, ptaly se na rady a tipy, protože úplně nevěděly jak na to. A já to pořád neviděla, až mi to jedna z nich řekla (díky, Luci, že jsi mě k tomu přivedla):
„Kristý, napiš o tom e-book, ráda si ho pořídím. Tohle je můj trn v patě.“
Otevřela mi oči a já v létě napsala e-book o zavařování bez cukru a dalších přísad. Je to přesně to, čím mě toto období charakterizuje a co na létě miluju. Dary přírody a zavařování.
No, a protože je teď spousta šípků, a ty jsou navíc trochu specifické, řekla jsem si, že vám sem dám recept na úžasnou marmeládu. Šípky jsou totiž taková vitamínová bomba, multivitamín přímo z přírody. A vy si ji můžete uchovat ve skleničce a užívat jejích pozitivních účinků na tělo po celý rok.
Šípky totiž obsahují obrovské množství vitamínu C, vitamínu A (údajně stejně jako v mrkvi), vitamíny P, K, B a E a dále zdraví prospěšné minerály (hořčík, vápník, železo, draslík, fosfor). Posilují imunitu, snižují únavu, mají pozitivní vliv na trávení a díky antioxidantům zpomalují stárnutí organismu. A to zdaleka není všechno. Prostě takový „mulťák“ od matky Země.
Šípky můžete dát do zavařeniny samostatně nebo s společně s ostatními surovinami. Nepřipravujte je ale dohromady. Je lepší je vařit kratší dobu (aby si uchovaly co nejvíce vitamínů) a je potřeba je zbavit peciček. Ale hezky postupně.
Tato marmeláda má hodné vitamínu C a bez oslazení by byla dost kyselá, takže ji ke konci ochutnám a podle potřeby dosladím. Jinak zavařeniny sladím co nejméně, nejlépe vůbec. A když už, tak používám různé tělu prospěšnější alternativy. Pokud budete kombinovat s jablky, sladidla stačí ještě méně, protože jsou přirozeně sladká.
Jak tedy na to:
Šípky omyjte, z plodů odstraňte bubáky a stopky (zdá se to piplačka, ale nebojte, celkem to odsýpá) a dejte je vařit do vody na cca 20 min. K čištění si pusťte příjemnou hudbu, uvolněte se, myšlenky nechte volně plynou, ale nevěnujte jim pozornost, jen sledujte, jak se cítíte a užijte si mechanickou činnost. Uvidíte, jak se vám hlava vyčistí.
Tip: pokud nemáte čas či kapacitu a chcete si ušetřit práci, povařte umyté šípky celé.
Poté asi dvě třetiny vody slijte, šípky ve zbylé vodě rozmixujte tyčovým mixérem a propasírujte (pasírovala jsem přes klasické síto). Není to úplně rychlé, tak počítejte, že vám to chvíli zabere. Nenechte se ale odradit, protože výsledek stojí za to a zase tak časově náročné to není.
Propasírovanou hmotu krátce povařte se sladidlem a plňte do čistých sterilovaných sklenic. Při více druhové marmeládě přidejte hmotu k již povařeným jablkům, opět krátce spojte, v případě potřeb doslaďte, rozmixujte a plňte do sklenic. Můžete pro jistotu ještě cca 20 minut zasterilovat. Zavařeniny nechte vychladnout dnem vzhůru.
Já si občas tak trochu naivně maluju, jaká to bude rychlovka a pak jsem překvapená, že není. No jo, občas si někde lítám a představu o čase mám trochu zkreslenou. Znáte to taky? Ale využitím prvního tipu ušetříte čas a pasírování pak už půjde samo. A jak jsem psala, výsledný produkt za to stojí.
Přeju dobrou chuť a užijte si tu spoustu vitamínů a marmeládové radosti.
Chcete také proniknout do kouzel zavařování bez cukru? Hravě a zdravě?
Je tu pro vás e-book, který doufám rozšíří řady nadšených zavařovaček a spokojených děti. Koukněte zde.