Jak být skvělou mámou?

Nedávno jsem viděla několik filmů na téma vztahů rodičů a dětí a uvědomila jsem si pevnost a křehkost pouta mezi mámou a jejím dítětem. Díky tomu jsem si také uvědomila, jak jsem šťastná za vztah, který mám s dcerou.

Došlo mi, o kolik jsem se posunula z mámy, která prošla poporodními depresemi, jejíž osobnost se rozpadla na tisíce kousíčků, myslela, že prvního půl roku nepřežije, nevěděla, jak svoji novou roli přijmout a připadala si jako nejhorší matka na světě. Vím, že mám své chyby, ale nebičuju se za ně. Vím, že se mám stále co učit a spousta věcí mi trvá a nezvládám je hned tak, jak bych chtěla. Ale i přes to vím, že jsem skvělá máma a mám skvělou dceru.

A následně jsem začala přemýšlet, co znamená být skvělá máma. Každý si pod tím pojmem nejspíš představí něco jiného a já vám teď nabídnu ten můj úhel pohledu.

V první řadě vám chci říct…

 • Už teď skvělou mámou jste! Jste přesně taková, jakou vás vaše dítě potřebuje a přesně takovou si vás vybralo. Jste pro něj nejlepší máma.
 • Každý moment v životě děláte rozhodnutí, o kterém se domníváte, že je to nejlepší, co v tu chvíli udělat můžete. Tak to prostě je. Nebudete se vědomě rozhodovat špatně nebo tak, aby to vám či vašim blízkým ublížilo. Každou takovou chvíli se chováte, jak nejlíp umíte. Možná nejste vždy úplně spokojené, ale v tu chvíli jste to prostě líp neuměly. A je v pořádku, že za den, týden, rok už byste to udělaly jinak. A opět tak, jak nejlépe umíte.
 • Není proto třeba si vyčítat, že včera, před týdnem, před rokem, jste něco udělaly jinak, než byste to udělaly dnes. Teď je teď a před tím jste byly tam, kde jste byly. A je to tak v pořádku. Každé z těch rozhodnutí, každá akce, byla udělaná s tím nejlepším vědomím a svědomím.
 • Vaše děti jsou velkými učiteli a mimo jiné se toho od nich můžete hodně naučit. Být ještě vědomější (protože skvělé už jste). Máte před sebou každý den malé chytré a úžasné učitele, díky nimž můžete být ještě lepší. Není to skvělé?

Jak tedy skvělou mámu vnímám já?

Skvělá máma…

Mluví s dětmi, komunikuje, umí se omluvit a přiznat chybu.

Neznamená to, že nikdy nezakřičí. Nejsme roboti, máme emoce, a ne vždy se nám podaří situaci ustát s odstupem a nadhledem. Je-li toho na vás moc, pak stačí málo a můžete být sebe-vědomější a prostě vybuchnete (pokud je to váš případ, možná se vám budou hodit mé tipy, hlavně bod 2 a 4 – vztahují se sice k zimnímu období, ale jsou univerzální a já je praktikuji celý rok).

Stane-li se tak, mluví o tom s dětmi, aby pochopily, jak a proč situace vznikla a že nejsou jejím strůjcem.

Učí tak děti, že je v pořádku mít emoce a jak s nimi pracovat. A že je lidské chybovat, že chybami se učíme. Chyby nejsou nic, za co bychom se měly stydět, a naopak nás posouvají dál. Je skvělé se z nich poučit a příště vše zvládnout lépe.

Ví, co potřebuje k tomu, aby byla v pohodě, spokojená.

Vnímá své potřeby a má se na prvním místě, protože ví, že kdyby to neudělala nespokojenost by ji časem dohnala a odnesla by to nejen ona, ale i ostatní blízcí v jejím okolí.

Bývá i unavená a nemusí vždy vyjít dětem vstříc. Dopřeje si odpočinek, čas pro sebe sama, své koníčky, přátele, cokoli, co má ráda a ví, že jí to udělá dobře (i kdyby to bylo denně dvacet minut). Neřeší, že nemá dokonale naklizeno, protože s dětmi to podle mě prostě ani nejde.

Ukazuje tak dětem, jak mít hodnotu sebe sama a že myslet na své potřeby není sobectví, ale základní předpoklad k harmonii, vyrovnanosti, spokojenosti.

Svým příkladem a tím, jak se chová, učí děti, jak žít a co je důležité a správné.

Je autentická, upřímná, je si vědoma svých kladů i záporů a nedělá ze sebe někoho, kým není.

Předává tak dětem, že je v pořádku být svůj, originální, jiný, nesplynout s davem a dělat si věci po svém a stát si sám za sebou.

Hlídá si své hranice.

Je s dítětem, je tu pro něj, věnuje mu plnou pozornost (ale zdaleka to nemusí být celý den), podporuje jeho individualitu a potřeby, ale není jeho „otrokem“. Věnuje čas a pozornost i sobě a nepřekračuje své hranice. Protože ví, že překračování hranic se nevyplácí, kumuluje se a jednoho dne se na těle či na duši odrazí – výbuchem vzteku, útlumem, nemocí atd. Stanovuje tak dětem (případně spolu s dětmi) hranice, pevně, ale s láskou a respektem.

Učí tak děti, že je důležité být v harmonii se sebou samým a že každá nerovnováha se někde projeví.

Nestaví se nad dítě, je mu rovna.

Ví, že je lidská bytost stejně jako její dítě a že je někdo menší, neznamená, že je míň moudrý. Nejedná z pozice síly a nadřazenosti. Domlouvá se s dětmi a společně hledají řešení, ve kterém jim je dobře.

Učí tak děti, jak komunikovat, brát ohled na druhé, ale nezapomínat na sebe.

A ještě podpora ode mě…

 • Chcete mít pro své děti skvělé mlsání a přesnídávky vždy po ruce? Vyrobte si své vlastní, bez cukru a chemie, zdravě a hravě. Dostanete ucelený návod krok za krokem, od přípravy až po skladování, aby vám zavařeniny vydržely roky, jak na to i bez cukru a dalších přísad, a ještě spoustu dalších tipů a vychytávek. Koukněte na průvodce, který vám to vše přinese. Užijte si společné tvoření a vyrobte si skvělé zásoby na zimu.
 • Pokud jste skvělá máma, která se chystá na příchod dalšího člena do rodiny, můžete svou harmonii, pohodu a přípravu na hladký porod podpořit vybarvováním obrázků s posilujícími afirmacemi.
 • Jste-li skvělá máma, která potřebuje podporu v šestinedělí či kdykoli po porodu, tady najde mou pomoc.
 • Skvělá máma, která potřebuje podpořit vnitřní klid a naladění na sebe sama, si může stáhnout harmonizující mandaly se záměrem.

A pokud jste skvělá máma, která nic z toho nepotřebuje, dejte si na chvíli nohy na stůl, uvařte si kávu nebo čaj a jen relaxujte a uvědomujte si, jak jste skvělé.

Připadáte si jako skvělé mámy?

Jak vnímáte skvělou mámu vy?

Mějte se krásně a vězte, že skvělé jste!

Kristýna Suchá
Podporuji ženy v těhotenství, šestinedělí i dále v mateřství, aby nemusely tápat a mohly být plně samy sebou, ve své síle a mohly vědomě tvořit svůj život. Více o mně najdete zde. E-booky zdarma: Těhotenství s pastelkami a Mandaly pro mámy. Průvodce: pro těhotné ženy Jsem těhotná a pro mámy s dětmi Zavařujte jednoduše a Šablona kalendáře.
Komentáře
 1. Kamila Kosková napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, kde byla pořízená fotka,, SRDCE U VODY“ Děkuji

 2. Kamila Kosková napsal:

  Děkuji .

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.