Proč tanec? Aneb jak jsem se zase našla…

Vzpomínáte si taky, co jste s nadšením dělali v dětství? Čemu jste se věnovali plně a zaujatě, že jste vůbec nevnímali čas? Neslyšeli jste, když na vás rodiče mluvili, byli jste naprosto pohlceni onou činností, která vás spojovala s vaší podstavou. V tu chvíli jste věděli, kdo jste a co je správně.

Udrželi jste si tyto vzácné „sebe-spojovače“ až do dospělosti? Pamatujete si je?

Já mám takové napojovače dva. Jeden jsem si udržela a doprovázel mě – s přestávkami – na mé cestě, na druhý jsem zapomněla, ale podvědomě stále vyhledávala.


  • Prvním je malba, kresba a kreativita a tvoření obecně. Od dětství to bylo něco, co naplňovalo mou duši. Pamatuji si momenty tak silné, že jsem musela vzít barvy přímo do rukou a dotýkat se plátna, vynechat štětec a tvořit holýma rukama. Jindy jsem malovala celé dny či noci, bez jídla, vůbec nevnímala čas, únavu, ani okolní svět. Ale prošla jsem si obdobím „temna“, kdy jsem nebyla schopná tvořit, ač jsem moc chtěla. Byla jsem od sebe tak odpojená, že jsem to nedokázala. Ale o tom třeba někdy jindy.
  • Mou druhou vášní je právě tanec. Od malička jsem milovala pohyb. Má láska vyklíčila už v dětství, kdy jsem chodila do Sokola a – věřte nebo ne – několikrát se účastnila sokolského sletu. Vyzkoušela jsem si různé formy pohybu od běhu, moderního a historického tance, tae-ba, přes pole dance, cvičení na míčích a zakotvila u stepu.
    Pohyb byl, a je, mou formou meditace a uvolnění, ale pořád tomu něco chybělo.

Jednoho dne jsem si konečně vzpomněla! Čím víc jsem se na přibližovala sama sobě, vědomému napojení na svou podstatu, duši, sebe-vědomí, vášeň, můžeme to nazvat různě, tím blíž jsem byla k této vzpomínce a pochopení. AHA!
Vzpomněla jsem si, jak jsem se často zavírala v pokojíčku a tančila si. Nestrukturovaně, neomezeně, jen poslouchala hudbu a své tělo a nechala se jím vést.

Mé „jáství“ v tu chvíli tak plně sršelo z každé buňky mého těla, že jsem měla pocit, že exploduji.

Pamatuji se na jeden zážitek z puberty. Vyrůstala jsem na Beatles a dodnes mám ráda retro. Tančila jsem na „Twist and Shout“ stále dokola. Na starém magneťáku jsem pořád přetáčela kazetu ještě po tátovi, kde čtyři kluci řvali: „Shake it up baby… Twist and shout… Come on baby…“ a já s nimi a tu chvíli jsem věděla, že jsem správně.

A nyní, když tančím se ženami, všechno z toho cítím znovu a jsem neskutečně vděčná, že jsem si vzpomněla a spojila se s tím, co bylo potlačeno a chtělo ven.

Skrze tanec provázím a podporuji ženy, aby nalezly svou podstavu, svou Bohyni, půdu pod nohama a spojily se s tím vším a mohly být plně ve své síle.

  • Těhotné ženy provázím jemným pánevním tancem, při kterém se mohou napojit nejen na své tělo, ale i na miminko. Tanec je totiž jedním z nejstarších prostředků, jak se ženy mohou připravit na porod. Jemné pánevní pohyby kolébají a houpají miminko ještě dřív, než ho žena může držet v náručí. Prohlubují vztah a spojení s ním. Je nádherné sledovat těhotné ženy, když jsou spojeny se svým nitrem a nechají se jím vést. Tyto jemné rytmy také posilují pánevní dno, okysličují dělohu a jsou prevencí proti bolesti zad. A díky vyplavovaným endorfinům přinášejí pocit uvolnění a radosti. Ženy se mohou protancovat těhotenstvím i porodem. 
  • Maminky po porodu mohou taneční rytmy a napojení prožívat spolu s miminky. Děti tanec milují a navíc jim může sloužit i jako ideální prostředek k uvolnění. Uvolnění maminek i dětí. Ženy nadále pracují s pánevní oblastí a v divočejším rytmu se spojují se svým nitrem, s „nebem“ i zemí. Stávají se z nich Bohyně, které jsou si vědomé své ženské síly a jedinečnosti. A já mám ohromnou radost, když vidím, jak se vracejí a „rostou“!

Že neumíte tančit? Tomu nevěřím!

Tanec je podle mě všelék. A je přirozený všem. Zkuste to. Pusťte si svou oblíbenou hudbu (a může to být cokoli, jedna z „mých“ těhotných maminek si doma tančila na metal). Zavřete si oči. A začněte pomalu, jemnými, jednoduchými – klidně monotónními, „netanečními“ – pohyby. Nepřemýšlejte nad tím, co děláte a jak u toho vypadáte. Dýchejte pravidelně a zhluboka. Sledujte dech, jak prochází vaším tělem. A nechte se vést…

 

Chcete být také součástí mého světa? Klikněte níže a budu vám posílat inspiraci.

Kristýna Suchá
Podporuji ženy v těhotenství, šestinedělí i dále v mateřství, aby nemusely tápat a mohly být plně samy sebou, ve své síle a mohly vědomě tvořit svůj život. Více o mně najdete zde. E-booky zdarma: Těhotenství s pastelkami a Mandaly pro mámy. Průvodce: pro těhotné ženy Jsem těhotná a pro mámy s dětmi Zavařujte jednoduše a Šablona kalendáře.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.