Tančíte? S dětmi? V těhotenství? Dám vám několik důvodů proč začít hned.

Tančíte si doma? S dětmi? Ne? Tak začněte. Tanec je úžasný z mnoha důvodů.

Má spoustu pozitivních účinků na tělo – uvolňuje napětí, stres, vyplavuje do těla endorfiny (neboli hormony štěstí), přirozeně uvolňuje zádové svaly a je prevencí proti bolesti zad. Posiluje svaly, hlavně stehenní, zpevňuje celé tělo a podporuje koordinaci. Krásně uzemňuje a pracuje s pánevním dnem. Pánevní tanec navíc okysličuje celou pánevní oblast a dělohu a je tak ideální pro ženy nejen jako příprava k porodu i pro mámy po porodu. A kromě všech těchto výhod má ještě jednu obrovskou: je to skvělý prostředek na práci s emocemi. Nejen vlastními, ale i vašich dětí.

A navíc: je úplně jedno, jak při tanci vypadáte, co děláte.

Jde o to, že jste samy sebou (mluvím o ženách, ale samozřejmě s dětmi mohou tančit i tatínci), že se uvolníte, opustíte na chvíli hlavu a jdete do těla. Posloucháte hudbu a necháte se vést. Pokud vás zajímá má cesta k tanci, proč ho mám tak ráda a věnuji se mu i na svých lekcích se ženami, najdete ji v tomto článku.

My s dcerou pomocí tance fungujeme už od narození. Je to náš pomocník v každodenním životě a díky němu i nelehké situace zvládáme lehčeji.

Když byla dcera malinká…

… tančila jsem s ní v náručí na hudbu, která se líbila mně, která mě uvolňovala a přinášela radost a napojení na sebe sama. Dcera málo spala a často plakala, já si prošla poporodní depresí, tak jsem byla vděčná za takového pomocníka, díky kterému jsme se obě dokázaly dostat do stavu klidu a pohody.

Když byla dcera větší…

… tak jsem jí vždy dala poslechnout hudbu, která se mi líbila a ona sama mi řekla, zda u ní projde. Nezapomenu, jak u toho vždy důležitě zakývala hlavou jako „ano“, nebo s ní zatřepala jako „ne“. Pokud ji odsouhlasila, přidala jsem ji do speciálního – jen jejího – seznamu hudby, který jsme pak pouštěly společně.

A dnes…

… už si dcera sama řekne, když slyší nějakou píseň, která se jí líbí. Upozorní nás a my ji přidáme do jejího seznamu. Tančíme spolu, tančí si sama. Tanec nás uvolňuje i sbližuje.

Jednak je to pro ni zábava a připadá si důležitá, že má svůj seznam (u mámy i u táty), který si sama vytváří a může si o něj říct, když potřebuje. A navíc má kdykoli možnost tančit nebo jen hudbu poslouchat. A skrze tanec hodně pracujeme s emocemi . Neděláme, že nejsou. Mluvíme o nich.

Samozřejmě tanec nevyřeší problémy a jejich příčinu. Ale pomůže v tu chvíli, kdy je vám či vašim dětem úzko, abyste se dole – v různých emocích či blátíčku – nemuseli dlouho zdržovat a mohli se zase s energií vrhnout do života. Nebo naopak podporuje a zvědomuje pocit radosti a štěstí a to se pak tančí lehce a svobodně.

Dcera tanec miluje, ale nejdřív nikam na kroužek chodit nechtěla (už jsem pochopila, proč jsem kdysi prošla základy baletu), takže i díky ní jsme mu věnovaly tolik prostoru. Sama si řekla. A nyní, když je ještě starší, už chodí tančit sama a pak mi nadšeně ukazuje nové kreace. Sama je také vymýšlí. A tanec (a zpěv) je pro ni prostředek zklidnění, když má silné emoce.

Tančíme, když je nám smutno i veselo. Tančíme, když uklízíme, ve sprše, v pyžamu, venku, když je někde puštěná hudba, která se nám líbí, někdy v náručí (když jsem ji ještě unesla), někdy samy. Tančíme při čištění zubů, když se dceři nechce do školky, když chce spát, když nechce spát, když je nemocná, když má radost. Dcera se tancem nabíjí a nejlepší je, když si takto doplňuje energii před spaním, prý do zásoby na druhý den 🙂

Tančíme, jak se nám chce a kam nás tělo vede. Neřešíme, jak u toho vypadáme. Snadněji se uvolní-me a celou situaci líp zvládne-me.

Tančete

Nejsou žádná omezení (kromě těch, které dává vaše tělo – když třeba neuděláte provaz, tak ho prostě neuděláte, i když se o něj můžete pokoušet). Nejsou žádné hranice, co můžete a nemůžete, co je či není správné. Jediné, co nás tedy opravdu omezuje jsme my samy. Že si nedovolíme tančit, že si připadáme trapně, že se nám nelíbí, jak u toho vypadáme…

Zkuste se na to vykašlat a jít do toho i přes to, překročit tu hranici a začít se vrtět. Jakkoli. Třeba se jen lehce klepat a vyklepávat tělo do rytmu hudby. Jen takové vyklepávání má mnoho pozitivních účinků – uvolní tělo, svaly, všechna jemná propojení v těle, uvolní se i mysl, setřesete stresy, vlezlé myšlenky a vše, co se na vás během dne nabalilo. Pročistíte tak tělo i mysl a celkově se prostě uzemníte a napojíte na sebe. Zkuste to. Je to opravdu jednoduché, jemně vás to navede, naladí a třeba díky tomu zjistíte, že tančit je najednou snadnější.

Když si navíc tančíte doma, není nikdo, kdo by vás sledoval či kontroloval (opět kromě sebe). Jste díky němu ve spojení se zemí (i když třeba přímo na zemi nestojíte). Tanec krásně uzemňuje (já vždy intenzivně vnímám, jak se celé chodidlo dotýká země a jako by se s ní spojovalo tenkými nitkami). Jste spojené samy se sebou. Jste napojené i na děti a vnímáte je. Důležité je, že při tom přestanete přemýšlet a to vám pomůže dostat se do těla a začít vnímat sebe sama. A také děti. Poodstoupit. Získat nadhled. Propojit se.

Pokud jste tedy dosud netančily, doporučuju začít. Tak jak je to pro vás příjemné. Jemně. Najděte si hudbu, která se vám líbí. Sestavte si spolu s dětmi seznam a pouštějte si ho, kdykoli budete chtít či potřebovat.

Tanec ode mě…

Na svých živých lekcích zařazuji i tanec. Převážně se věnujeme práci se středem těla (core, svalový korzet), aby se vám nejen v těhotenství a mateřství žilo bez bolesti zad a jiných neduh, které se dají napravit správným postojem. Učím ženy, jak na to, aby si pak už uměly poradit samy.

Pro ženy, které jsou těhotné a nejsou z Prahy mám podporu v podobě e-booku Jsem těhotná – jak se připravit na krásný porod. V tomto obsáhlém průvodci se v jedné kapitole věnuji konkrétně tanci vhodnému v těhotenství i se všemi přínosy pro těhotnou (i rodící) ženu a v bonusovém materiálu získáte i videoprůvodce tímto tancem.

Článek o tanci – Proč tanec? Aneb jak jsem se zase našla – najdete tady.

Mějte se krásně, mějte se rády a tančete.

Chcete být také součástí mého světa? Klikněte níže a budu vám posílat inspiraci.

Kristýna Suchá
Podporuji ženy v těhotenství, šestinedělí i dále v mateřství, aby nemusely tápat a mohly být plně samy sebou, ve své síle a mohly vědomě tvořit svůj život. Více o mně najdete zde. E-booky zdarma: Těhotenství s pastelkami a Mandaly pro mámy. Průvodce: pro těhotné ženy Jsem těhotná a pro mámy s dětmi Zavařujte jednoduše a Šablona kalendáře.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.