Velikonoční vajíčka. Tradičně, přírodně, kreativně.

Jak prožíváte Velikonoce? Dodržujete rádi tradice, nebo si vybíráte jen nějaké, které se vám líbí? My Velikonoce slavíme, líbí se mi jejich symboličnost, a navíc spojení s jarem. Pomlázka jako symbol zájmu mužů o ženy, omlazení žen v jejich životní síle a aby zůstaly zdravé a vajíčka, která dávají ženy mužům jako symbol nového života.

Velikonoce navíc prožíváme na chatě, v přírodě,  v naší rodinné „osadě“, kde se všichni známe a rádi potkáváme už od dob, kdy jsem byla malá. A tam si užíváme tyto jarní svátky. V neděli pravidelně probíhá velikonoční turnaj v kuličkách, bavíme se, barvíme vajíčka a připravujeme vše na pondělní koledu.

Chystáte se také na pomlázku?

Ráda bych se s vámi podělila o tip, jak krásně a zábavně ozdobit vajíčka, v souladu s přírodou. Takto je barvíme mnoho let, nejdřív jako děti s mámou a teď i s dcerou. Zatím nás to neomrzelo, naopak nás to baví víc a víc. A protože milujeme tvoření, které je s dětmi ještě zábavnější, bude to samozřejmě v tomto duchu. Zkusíte to také?

Příprava na přírodní barvení vajec je snadná a nezabere vám moc času. Potřebujete:

 • syrová vejce (přimlouvám se za co „nejšťastnější“),
 • slupky od cibule (hnědé, červené),
 • gázu (čím řidší, tím lepší),
 • trávu, lístky a jiné byliny,
 • nit a nůžky.

Natrhejte si traviny. Nemusíte mít poblíž žádné velké zelené lány, mohou to být opravdu jen kousky trávy, dá se s nimi krásně kouzlit. Dále ráda používám listy pampelišky, řebříček, jetel, fantazii se meze nekladou a můžete se umělecky vyřádit. Tato aktivita navíc velmi baví i děti a můžete si k tomu povídat, co že to vlastně trháte.

Gázu nastříhejte na cca 20 až 30 cm dlouhé pruhy (opět skvělý úkol pro děti), aby se jimi dala syrová vajíčka ovázat. Na ustřiženou gázu (přibližně doprostřed) naskládejte traviny tak, aby se vám líbily (ze zkušenosti vím, že méně je někdy více). Zkoušejte, hrajte si, vymýšlejte varianty. Nechte děti tvořit vlastní travní vzory, budou pak hrdé na svoje výtvory.

Poté na gázu položte odmaštěná vejce (aby barva co nejlépe chytla – stačí otřít vlhkým hadříkem nebo namoženým v octové vodě) a obtáhněte ji kolem něj a svažte. Gázu je třeba dost utáhnout (pozor, ať vám v ruce nekřupne křehké vajíčko), aby se barva nedostala pod lístky a místo zůstalo krásně světlé.

Máte-li takto připravená všechna vejce, dejte je vařit do cibulových slupek (můžete je tam pak nechat déle louhovat, aby ještě více chytla barvu). Z hnědých cibulových slupek budou světlejší hnědo červená vajíčka, z červené tmavě hnědá do vínova. Nezapomeňte přidat trochu octa, aby barva hezky chytla a držela.

Poté gázu opatrně sundejte a vajíčka můžete ještě jakýmkoli tukem lehce otřít, budou pak krásně lesklá.

V čem dalším můžete vajíčka barvit?

 • žlutá
  kurkuma, kari
 • červená/růžová
  červená řepa (záleží na množství a intenzitě)
 • zelená
  zelené jedlé traviny a bylinky (petrželová nať, kopřiva, špenát)
 • modrá/fialová
  červené zelí, borůvky (záleží na množství a intenzitě)
 • hnědá
  káva, dubová kůra

Zkoušely jsme různé odstíny a barvy, ale stále máme nejradši variantu ze slupek. Ostatní se nám nedařily tak syté a výrazné a v kombinaci s gázou vzory nevynikly. Pokud chcete mít vajíčka barevnější a nevadí vám, že barvy budou spíš pastelovější, můžete vyzkoušet cokoli z předešlého. Vždy ale záleží na množství (cibulových slupek dáváme opravdu hodně) a intenzitě (jak dlouho je necháte ve vodě louhovat).

Barvíte-li v cibulových slupkách, jsou hezká i vajíčka hnědá (viz obrázky obarvených vajíček), chcete-li zkoušet jiné barvy, doporučuji vajíčka bílá, jak jsem psala, barvy nejsou tolik výrazné, tak aby travní vzor vynikl (případně je můžete ozdobit, pomalovat až po obarvení).

Co se týče sběru slupek, už mám naučené, že slupky nevyhazuji a celý rok schovávám. Pokud nejste také tak trhlí, že si doma hýčkáte pytlík slupek na Velikonoce, stačí, když zajdete do jakéhokoli obchodu, kde prodávají zeleninu a mezi cibulemi najdete spoustu nepotřebných slupek, které čekají přímo na vás.

Pestrá pomlázka

Pokud máte rádi pestrost a vajíček třeba děláte jen pár, ale pomlázku pro koledníky uvítáte hojnou a zároveň neradi podléháte komerci, můžete upéct jarní perníčky. My je vyrábíme každý rok a rozdáváme spolu s vajíčky koledníkům. Recept na ně najdete zde.

Chcete další tip na koledu i mlsání bez cukru?

Stejně jako perníčky užijete jako koledu i zavařeniny. Stačí naplnit menší skleničky, hezky je ozdobit a obdarovaný aspoň dostane něco, co vydrží a nemusí okamžitě zkonzumovat.

Do výroby můžete zapojit i děti. V průběhu s nimi tvořit k tématu a po celý rok si užívat lahodné dobroty. Přesnídávky, slazení do kaší, na palačinky, na pečivo a mnoho dalšího. Zdravě a hravě. Inspiraci najdete zde.

Kristýna Suchá
Podporuji ženy v těhotenství, šestinedělí i dále v mateřství, aby nemusely tápat a mohly být plně samy sebou, ve své síle a mohly vědomě tvořit svůj život. Více o mně najdete zde. E-booky zdarma: Těhotenství s pastelkami a Mandaly pro mámy. Průvodce: pro těhotné ženy Jsem těhotná a pro mámy s dětmi Zavařujte jednoduše a Šablona kalendáře.
Komentáře
 1. Normální matka napsal:

  A co je na tom prosímvás tak objevného? To snad zná každý. To je jako vypisovat se o tom, že si naven obuju boty, a říkat tomu inspirace 😀

  • Kristýna Suchá napsal:

   Budete se možná divit, ale je hodně žen, které článek inspiroval – tento způsob neznaly, nebo se jim třeba nedařilo tak, jak by chtěly. Nemyslím si, že je to objevné. Co se bot týče, třeba se nemusí nosit vůbec a pro někoho by to inspirativní bylo 🙂 V tom je to kouzlo, co zaujme jednoho, nemusí zajímat druhého a je to tak v pořádku. A i vy můžete své okolí inspirovat 🙂 Budu ráda, když se podělíte o svůj osvědčený způsob. Krásný den.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.