Miluji jaro! Aneb jak jsme posílaly Moranu.

Koncem zimy už začínám být celá natěšená na jaro. Každá buňka v mém těle se tetelí při vyslovení toho pro mě kouzelného slova a s jakýmkoli jeho příslibem mé srdce plesá… Začíná se oteplovat, zpívají ptáci, rozkvétají první sněženky, lidé jsou veselejší.

Ale hlavně: JE TO CÍTIT VE VZDUCHU!

Tento slastný pocit, tuto životadárnou „vůni“ tak zbožňuji, že se to snad ani nedá popsat. Přesto se o to – byť nedokonale, slovy – pokusím. A doplním obrázky, které možná řeknou víc.

Svěží vůně nového života, nového začátku, naděje, radost!

Také víra, rozkvět, mládí, energie, určitá naivita a důvěra v cykličnost a uzemňující pravidelnost – to je něco, na co se celý rok těším. A když ta doba nastane, nadechuji se plnými doušky, jakoby to bylo poprvé či naposledy. To je taková nádhera, že zapomínám na všechny strasti a raduji se z čisté existence na zemi. V takových chvílích mám pocit, že vše má smysl a že život je nádherný.

Chodím rozesmátá, odhazuji přebytečné vrstvy jako cibule a dýchám naději a nový život. A pokud si u toho ještě mohu sednout někde v přírodě a své tělo i tvář nastavit slunečním paprskům, s knihou či lahodnou kávou, připadám si jako v ráji. To je pro mě pocit blaha. Znáte to?

Vítání jara

Loni jsme s dcerou ještě započaly jeden krásný staročeský rituál – posílání Morany, Smrtky – odhánění zimy, smrti a vítání jara. A těším se, až ho letos zopakujeme.

Inspirovala nás k tomu knížka „Chaloupka na vršku“ (kdo nezná, vřele doporučuji), která popisuje život na venkově v průběhu celého roku, jeho harmonické plynutí v rámci střídání ročních období, jeho zvyky a tradice. K příběhům čtyř malých kamarádů žijících v laskavosti a lásce v malé vesničce se vždy rády vracíme.

 A jak náš rituál vypadal?

Připravily jsme si malou Moranu, protože jsme ji posílaly jen po malé říčce, tak aby daleko doplula, odvezla zimu a nezasekla se u prvního ohybu či překážky. Našly jsme si dva klacíky, které jsme k sobě svázaly přírodním provázkem. Nakreslily jsme jí obličej. A bylo. Nic složitého, přesto jsme obě vnímaly obřadnost a kouzlo našeho malého rituálu. A kolik radosti přineslo už jen hledání správných klacíků, přemýšlení nad tím, jak moc se má usmívat, zda ji oblečeme, nebo necháme obnaženou…

Když byla Morana hotová, nachystaly jsme se k „naší“ říčce na okraji zelenajícího se parku. Příroda nám přála. Zrovna bylo krásné počasí.

Pod teplem slunečních paprsků a za doprovodu ptačího zpěvu jsme Smrtku obřadně poslaly pryč.

Rozloučily jsme se se zimou. Dcera ji vyprovodila zpěvem a už jsme jen sledovaly, jak se od nás vzdaluje. Nakonec jsme se bavily tím, že jsme šly podél říčky a sledovaly, zda a kam pluje. Došly jsme s ní až do míst, odkud už musela pokračovat sama a ještě jsme jí na cestu zamávaly. Dcera o tomto zážitku dodnes mluví a těší se na letošní vyhánění zimy.

Loni jsme to sice přesně načas nestihly, ale tento rok se chystáme. Na Smrtnou neděli (pátá postní neděle) Moranu pošleme.

Letos vychází na konec března (29. 3. 2020).

Kdybyste to náhodu nestihli, myslím, že se vůbec nic neděje a že si společně rituál užijete i tak.

Přidáte se?

Mějte se krásně a mějte se rády!

Chcete být také součástí mého světa? Klikněte níže a budu vám posílat inspiraci.

Kristýna Suchá
Podporuji ženy v těhotenství, šestinedělí i dále v mateřství, aby nemusely tápat a mohly být plně samy sebou, ve své síle a mohly vědomě tvořit svůj život. Více o mně najdete zde. E-booky zdarma: Těhotenství s pastelkami a Mandaly pro mámy. Průvodce: pro těhotné ženy Jsem těhotná a pro mámy s dětmi Zavařujte jednoduše a Šablona kalendáře.
Komentáře
  1. Kristy, moc diky za článek. Úplně jsem kolem Hithitu minula jarní rovnodennost a že jsem dostala chuť poprvé v životě udělat Moranu a jít ji s dětmi vynést. Díky a jdu číst další články na blogu a taky sehnat tu knížku

    • Kristýna Suchá napsal:

      Ahoj Veru, mám radost, že tě článek inspiroval. Dejte pak vědět, jak se Morana povedla a jak se vám líbí knížka 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.